“YÜZMEK HER BEL AĞRISINA İYİ GELMEZ ’’

BEYİN CERRAHI OP. DR. BURHAN POLAT : “YÜZMEK HER BEL AĞRISINA İYİ GELMEZ ’’

Kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğu, bel ağrısı yaratan oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Çalışan kesimi ileri derecede etkilediğinden, gelişmiş ülkelerde ve dünyada ücret, iş gücü kaybı ve tedavi maliyeti gittikçe artan bir problem olarak karşımıza çıktığı için önemi büyüktür. Kişinin yaşam kalitesini etkiler.
Özel Bodrum Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Op.Dr.Burhan Polat’ın verdiği bilgiye göre yüzmek her bel ağrısına iyi gelmiyor.
Op.Dr.Polat Bel fıtığı hastalarının ve diğer nedenlere bağlı bel ağrısı olan hastaların sırt ve karın kaslarını güçlendirmesi gerektiğini, bu nedenle düzenli egzersiz, spor ve yüzme önerildiğini söyledi ve ekledi : “Ancak bel fıtığı, bel kayması gibi omurganın kalıcı, ilerleyici hastalıklarında yüzme sporu bazen, hastalığın ve şikâyetlerinin artmasına neden olarak, faydadan çok zarar getirir.’’
Ülkemizde halkımızın büyük çoğunluğunun yüzme eğitimi almadığı için, uygun ritim ve stilde yüzmeyi bilmediğini belirten Op. Dr. Polat sadece tatil dönemlerinde yüzüldüğünden egzersize hazır olmayan kondisyonsuz vücutların birdenbire bu aktiviteyle karşı karşıya kalması ile ıslak mayo, deniz suyu ısısının düşüklüğü, rüzgar gibi faktörler bir araya geldiğinde zannedilenin aksine tüm kas iskelet sistemi şikayetleri arttığını söyledi ve omurga ve iskelet sisteminde bir rahatsızlığı olanların sadece doktor önerileri doğrultusunda egzersiz yapmalarını önerdi.

Loading...