Deniz Belli, Bodrum’da kongre turizminin gelişmesi lazım

Kongre turizmi hakkında değerlendirmede bulunan Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa Satış Pazarlama Müdürü Deniz Belli, “Bodrum’da çok fazla Kongre Olmuyor, Turizmdeki sıkıntıları da göz önüne alırsak, böyle organizasyonların Bodrum’da olması tabi ki önemli, hem motivasyon açısından hem de ekonomik olarak önemli bir kazanım olmuş oluyor. Şuanda bu tür organizasyonları acentelerle geliştirebilmek için çalışıyoruz” dedi.

Hilton Bodrum Türkbükü Resort & Spa Satış Pazarlama Müdürü Deniz Belli, Bodrum’da kongre turizminin önemini anlattı. Belli, 2016 sezonunda Mart, Nisan ve Mayıs ayı olmak üzere, bu üçüncü kongremiz oldu. Bundan sonrası içinde karar verilmiş üç kongremiz var. Önümüzdeki zamanlarda gerçekleşecek bir kongremiz, otelimizde beşinci kez yapılmış olacak. Bunların haricinde tarihleri belli olmayan görüşmekte olduğumuz işler de var, zaman içerisinde görüşmelerimiz neticesinde bir dönüş olacağını tahmin ediyoruz dedi. Belli, Şunları söyledi.

“Daha öncesinden de otelimizde kongreler yapılıyordu, 2003’ten beri bu yönde bir çalışma var fakat son iki senedir kongre turizmine yönelik bir çalışma başlattık. Bodrum’da 1200 m2 ile en büyük kongre salonuna ve 1000 m2 ile de etkinlikler için gün ışığı alan fuaye alanına sahibiz. Bodrum’daki otellerin kapasiteleri belli, bu tür organizasyonlara kapılarını açabilecek oteller olarak yatak kapasitesi ve salonu ile birinci sırada her zaman Hilton var. Otelimizin bu özelliklerdeki alanlarını kullanarak hem otelimiz hem de Bodrum için bir çalışma başlattık.

Bodrum’da çok fazla Kongre Olmuyor

Turizmdeki sıkıntıları da göz önüne alırsak, böyle organizasyonların olması tabi ki önemli, hem motivasyon açısından hem de ekonomik olarak önemli bir kazanım olmuş olur. Şuanda bu tür organizasyonları acentelerle geliştirebilmek için çalışıyoruz. Zaten gelen dernek yöneticileri ve acenteler bu tür kongrelerin, Antalya’da gerçekleşiyor olmasından ya da alternatif olarak Kıbrıs’ta olmasından sıkılmış durumdalar. Bodrum’da bu tarihlerde bu tür kongrelerin yapılabiliyor olduğunu bilmek onları mutlu ediyor ve tercih sebebi olması yönünde de güçlendiriyor. 2017 takvimimiz bu yüzden daha hızlı gelişiyor.

Bodrum’da kongre turizminin gelişmesi lazım, bugün bir Antalya’ya bakın on iki ay oteller açık durumda, Antalya’yla kıyaslamak için söylemiyorum ama orada kış boyunca oteller, özellikle Belek bölgesinde kongre turizmi gerçekleştiriyor. Artık kongrelerde 2017’den itibaren belli tarihler içerisinde yapılacak. 31 Mayıs’tan itibaren altı ay kongre yapılamayacak, burada bir tek sıkıntı yıl boyunca yapılan kongre turizmini altı aya sıkıştırmak oldu, Bodrum gibi kışın turizmin olmadığı bölgeler bunu iyi değerlendirirse burada önemli bir hareketlilik ve ekonomik girdi sağlayacaktır.

Bodrum’u biraz daha ön planda tutmamız gerekiyor

Bodrum’da turizm sezonu için sadece yurt dışından gelen charter düşünülüyordu, ama şu anda olay sadece charter değil, artık dış pazarlardaki durumumuzu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İçerde farklı bölgelerden direkt uçuşların Antalya kadar olmasa da bir üst seviyeye getirilmesi ve Mart itibari ile Kasım sonuna kadar bunun geliştirilmesi gerekli. Burada kongre turizmini de geliştirmemiz gerekiyor. Bodrum havalimanının maliyetleri çok yüksek, yüksek maliyetler göz önüne alındığı zaman maalesef Bodrum ikinci planda yer alıyor. Bodrum’u biraz daha ön planda tutmamız gerekiyor, bunun için bu işleri yürüten kişilerin gerekli değerlendirmeleri yaparak çalışmalarını bu yönde yapması lazım.

Kongre ya da toplantı için gelen insanlar otelden çıkmıyor gibi kimsenin aklına bu soru gelmesin, buraya gelen insanlar restaurantlarından, barlarına ya da Bodrum Kalesi ve müzelerine kadar gidip görmek istedikleri her yere gidiyorlar. Bu iş sadece otelde kalmıyor, otel sadece konaklama hizmeti veriyor bunu böyle bilmelerinde yarar var.

Loading...