Bodrum Muğla Haberleri
SU.AR

“Akdeniz’de İnanç Turizmi” toplantısı Beyrut’ta yapılıyor

0

Beyrut’ta “Akdeniz’de İnanç Turizmi” toplantısı yapılıyor. BM DTÖ’nün düzenlediği toplantıya Türkiye’den Faruk Pekin de çağırıldı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Lübnan Turizm Bakanlığı’yla işbirliği içinde 29-30 Mayıs 2016 tarihlerinde Beyrut’ta Doğu Akdeniz bölgesinde “inanç turizmi”ni konu edinen bir çalıştay topluyor.

Açılış konuşmasını BM DTÖ Genel Sekreteri Taleb Rifai’nin yapacağı toplantıya Türkiye’den DTÖ davetlisi olarak FEST Travel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Pekin katılıyor. FEST-Faruk-Pekin Kültür yoluyla insanlar arasındaki iletişimi artırmayı temel hedef alan ortak çalışmada Lübnan, Ürdün, Filistin, Irak ve Mısır turizm bakanları da yer alacak.

Toplantıda esas olarak Avrupa Konseyi’nin “Kültürel Rotalar” programının bir parçası olan ve Türkiye’yi de içeren “Fenikeliler Kültür Turizmi Rotası Programı”nın pratik konuları tartışılacak. Çalışma sırasında ayrıca güney Lübnan’da yer alan Magduşe’de bulunan Mantaralı Meryem tapınma merkezinin “inanç turizmi” açısından açılışı yapılacak. Magduşe Fenikeliler döneminde Tanrıça Astarte’nin kült merkezi. Daha sonra Meryem Ana’nın İsa’ya hamile iken buradaki mağarada dinlendiği kabul edilir.

SU.AR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.