Bodrum Muğla Haberleri
mzt

Güney Ege’nin Plajlarına “Mavi Bayrak”

0

Güney Ege’nin Plajlarına “Mavi Bayrak”

Türkiye’nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip, doğal güzellikleriyle ünlü turizm merkezlerinin içinde bulunduğu Muğla’da 120 mavi bayraklıplaj, turistlerin en önemli tercihleri arasında yer alıyor.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen “Mavi Bayrak 2016” çalışma programı sonunda, Türkiye genelinde 444 plaj ve 21 marina ile 12 yata mavi bayrak verilmesi kararlaştırıldı.

Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi tanınmış turistik ilçeleri sınırları içinde bulunduran Muğla, Antalya’nın ardından 120 plaj ve 7 marinayla en fazla mavi bayrak ödülü alan ikinci turizm bölgesi oldu.

Bodrum’da 71 plaj, 3 marina, Marmaris’te 22 plaj, 2 marina, Fethiye’de 9 plaj, 2 marina,Datça’da ve Ortaca’da 8, Milas ve Ula’da ise birer plaj mavi bayrağa layık görüldü.

Öte yandan Bodrum‘da sahiplerinin yaptığı başvuru üzerine 3 yata da mavi bayrak verildi.Bodrum ve Marmaris’teki plajlar ile marinaların büyük çoğunluğunun mavi bayrak sahibi olması dikkati çekti.

En fazla mavi bayrak almaya hak kazanan turizm merkezleri arasında yer alan Bodrum veMarmaris’te, ilk olarak bu ödüle sahip plajlar ve marinalarda olması gereken kriterlerin yazılı olduğu panolar yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde TÜRÇEV yetkililerinin de katılımıyla düzenlenecek törenle mavi bayrakların asılacağı öğrenildi.

Turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz bir tatil imkanı sunan Muğla’nın plajlarında, her yıl daha fazla mavi bayrak dalgalanıyor.

Antalya’nın ardından 120 plaj ve 7 marina ve 3 yatla en fazla mavi bayrak ödülü alan turizm bölgesi Muğla, plajları ve marinaları kullanan turistlerin güvenle denize girmesini sağlıyor. Mavi bayrak ödülüne sahip plajlar ve marinalarda olması gereken kriterlerin yazılı olduğu panolar yerleştirilerek plajları ve marinaları kullanan turistlere de güven telkin ediliyor.

Mavi bayrak ilgi çekiyor, avantaj sağlıyor

Muğla Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla’nın mavi bayrak anlamında önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını söyledi.

Mavi bayrağın bulunduğu plajdaki denizin temiz olduğu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı anlamına geldiğini belirten Çiçek, “Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan Uluslararası Mavi Bayrak Programı özellikle turizm sektöründe aranan önemli kriterlerden. Mavi bayraklı plajları turistler daha güvenli ve temiz buluyor. Bu nedenle en önemli tercih sebebi.” dedi.

Çiçek, özellikle kıyı çizgisinde bulunan Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye’de çok sayıda mavi bayraklı plajın yer aldığını dile getirdi.

Turistlerin gidecekleri tatil bölgesini seçmelerinde mavi bayraklı plajlara sahip yerlerin önemli tercih nedeni olduğunu ifade eden Çiçek, Muğla ve çevresinin kazandığı mavi bayrakları ön plana çıkartarak tanıtımını iyi şekilde yapması gerektiğini kaydetti.

Mavi bayrağın deniz suyu kalitesi, çevre eğitimi, bilgilendirme, çevre yönetimi, güvenlik konularında daha önceden belirlenmiş uluslararası standartlara uyan plajlara verilen bir “eko-etiket” olduğuna dikkati çeken Çiçek, bu ödülün güvenli bir plaj ve temiz deniz suyunu simgelediğini ifade etti.

Marina ve teknelerin de mavi bayrak almaya özen gösterdiğine değinen Çiçek, bunun artık bilinç düzeyinin arttığı, rekabete dayalı uluslararası piyasadan pay kapabilecek duruma gelindiğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Çiçek, mavi bayrağın uluslararası turizm pazarında aranan bir husus olduğunu sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.