Turizmde 2016 Kayıp,Gözler 2017’de‘

Turizmde Gözler 2017’de‘.Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası ilişkiler tam düzeliyor’ derken turizm sektörü darbe girişiminin ardından 2016’yı kayıp hanesine yazdı, 2017’yi beklemeye başladı.

Yıla kötü başlayıp Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle umutlanan turizm sektöründe rüzgar tersine döndü. Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, hafta sonu yaşanan darbe girişiminin ardından her ne kadar turistlerin büyük bir kısmı tatiline devam etse de önümüzdeki günler için yapılan satışlar için iptaller gelmeye başladı. Yılın ilk 5 ayında yüzde 34’lük kayıpla 8.3 milyon yabancı turisti ağırlayan sektör, yaşanan bu olaylarla 2016’yı kayıp hanesine yazdı.

Darbe girişiminden önce bayram dönemini yerli turistlerin de etkisi ile yüzde 100 dolulukla geçiren sektör, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan patlamaya rağmen bir toparlanma ivmesi göstermişti. Terör ve Rus krizi nedeni ile yıl sonunda yaklaşık yüzde 25’lik bir kayıp beklenirken, hafta sonu yaşanan, “darbe girişimiyle’ sektör oyuncuları umudunu 2017’ye bağladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, konuyla ilgili değerlendirmelerinde, “Bu ülkede ekmeğimizle oynamaya kimsenin hakkı yok. Biz hiçbir zaman ümidimizi kesmiyoruz” diye konuştu. Antalya Bölgesi’nde hafta sonu yaklaşık 30 bin kişinin tatilde olduğunu kaydeden Ulusoy, şöyle devam etti: “Bu iş barış ister huzur ister, bu şekilde devam edilemez. Ancak, tatil yapan turistlerde kitle halinde bir geri dönüş olmadı.”

Rezervasyon İptalleri Var

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır ise yaşananları, “Bu yıldan bir beklentimiz yok. 2016 zaten kayıp yıldı. Gelecek dönemler için yapılan rezervasyonlarda iptaller gelmeye başladı” diye yorumladı. Bu yıl için sektörün zaten küçülme ve zarar beklediğini, yaşanan bu olayların ardından da gözlerin 2017’ye çevrildiğini kaydeden Bayındır, güvenliğin ve iç huzurun sağlanması halinde 2017’nin kurtarılabileceğini dile getirdi. Bayındır, özellikle ABD’nin Türkiye ile uçuşları eylüle kadar durdurma kararının negatif etkiler yaratabileceğine işaret etti.

Yolcu Trafiğinde Azalma Var

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2016 yılı Haziran ayı istatistiklerine göre, Türkiye geneli havalimanlarından haziran ayında hizmet alan yolcu sayısı 14.6 milyon olurken, 6 aylık dönemde toplam yolcu sayısı ise 80 milyonu aştı.

İstatistiklere göre iniş kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda yüzde 8.4 artışla 79 bin 451’e ulaştı. Yurtdışında ise bu rakam yüzde 18.4 azalışla 50.144 oldu. Dış hat yolcu trafiği ise 6 milyon 232 bin 308 olarak gerçekleşti.

Havayollarının Kararı Önemli

Bir yandan Türkiye’deki turistlerin tahliyesi devam ederken, bir yandan da uçuş iptalleri geliyor. İskandinav ülkeleri İran ve sınırlı da olsa Almanya’nın ardından Rusya’nın Yekaterinburg merkezli önde gelen bölgesel havayollarından Ural Airlines Türkiye’ye yaptığı tüm seferleri durdurduğunu açıkladı. Sadece geçtiğimiz hafta sonu 1068 seferi iptal olan ve 5 bin yolcuya konaklama hizmeti veren Türk Hava Yolları (THY) ise asıl darbeyi iptal olan ABD uçuşları ile yedi.

Loading...