Turizmcinin yeni umudu Kurban Bayramı

Şeker Bayramı’nın 9 günlük tatil olarak kutlanmasıyla birlikte rahat bir nefes alan turizmciler, şimdi de gözünü Kurban Bayramı’na dikti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın da 9 günlük tatil olacağını açıklaması tatilcileri hareketlendirdi. Şeker Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla otellerin yanı sıra pansiyonların bile yer yer yüzde 100 doluluğa ulaşıldığını belirten turizm sektörü temsilcileri, Başbakan Binali Yıldırım’ın da Kurban Bayramı’nda da 16 Eylül Cuma gününün idari tatil ilan edilerek, 9 günlük tatil olacağını açıklaması otelcileri sevindirdi. Şeker Bayramı’nda başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde büyük hareketlilik yaşandı.
Havalimanları, otogarlarda yüzlerce ek seferler konulurken, bayramı memleketlerinde geçirmek isteyenlerin yanı sıra, sadece organize tur operatörlerime 250 bini aşkın kişi sahilleri tercih etti. Tur operatörleri dışında tatil planını kendi yapanlarla birlikte bu sayı 300 bini aştı. Şeker Bayramı tatilinde Antalya’dan Çeşme’ye kadar Ege ve Akdeniz sahillerinde yer yer yüzde 100 doluluğa ulaşıldı. Bayram, kasım ayından bu yana yaşanan kötü gidişatın oluşturduğu kayıpları karşılamasa da sektöre merhem oldu ve dış politikadaki olumlu gelişmelerle birlikte moralleri de yerine getirdi.
Bayram tatilinde otellerin yüzde 90- 95 doluluğa ulaştığı otellerde tatilciler ortalama 4-5 günlük tatil paketlerini tercih etti. Otellerin dışında da kent merkezine çevre iller ve yine birçok kentten tatilciler geldi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Ramazan Bayramı’nın çok iyi geçtiğini, hem kıyı hem de iç bölgelerde tesislerin yüzde 100’e yakın doluluklara ulaştığını söyledi. 9 günlük hare ketliliğin sektörün yılbaşından bu yana yaşadığı kayıpların telafisi olamayacağını belirten Osman Ayık, yaz tatili döneminde iç pazardaki hareketliliğin bu şekilde devam etmesi dileğinde bulundu. Osman Ayık, Kurban bayramı için de Ramazan Bayramı’ndaki gibi 9 gün tatil fırsatı olduğunu ifade etti. (TUYED)

Loading...