Ünlü Denizcimiz Sadun Boro’nun 3. Yıldönümü Gökova’da Kutlanıyor

0 252

Ünlü Denizcimiz Sadun Boro’nun 3. Yıldönümü Gökova’da Kutlanıyor

Ünlü denizcimiz,sivil amiralimiz Sadun Boro’nun ölümünün 3. yıldömümü , 2-5 Haziran tarihleri arasında geniş bir programla kutlanacak.

Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından organize edilen ve 70’den fazla tekne ile 400 civarında denizcinin katılacağı tören,Gökova Ören Marina’da başlayacak,5 Haziran tarihinde Okluk’taki temsili mezarı ziyaret edilecek,teknelerin denizkızı heykelinin önünden yapacakları saygı seyrinden sonra,sevenlerinin  Karacasöğüt köy mezarlıgındaki kabrini ziyaretlerini takiben sona erecektir.3 Haziran’da Ören Marina’daki anma kokteyli ve akşam yemeğinde yapılacak konuşmalarla Sadun Boro’nun kişiliği,Türk denizciliğine katkısı ve çevre koruma konularındaki mücadeleleri dile getirilecek.
Amatör Denizciler Derneği’nin yaptığı organizasyona göre,etkinliklere ve saygı seyrine katılacak tekneler,Ören Marina’da misafir edileceklerdir.Şimdiye kadar etkinliğe katılacak teknelerin sayısı 70’e ulaşmış olup,törenlere 400 civarında denizcinin katılacağı belirlendi.
DADD’ın ilan ettiği geniş program şöyle
DADD Sadun Boro etkinlikleri programı
2 Haziran 2018:Setur Gökova Marina’ya gelişlerin başlaması,
3 Haziran 2018 saat 17.00 :Setur Gökova Ören Marina El Corazon Restoran’da Sadun Boro anma kokteyli ve konuşmalar.. saat 20.00 aynı restoranda Sadun Boro anısına akşam yemeği
4-Haziran 2018 :Teknelerin sabahtan itibaren münferiden Okluk koyuna intikali,
5 Haziran 2018 saat 10.00:Yücel Restoran’dan  (Turgut’un yeri)hareketle Sadun Boro yolunda anma yürüyüşü.saat 12.00’de teknelerin demir alarak(avare ederek) Denizkızı heykelinin önünden saygı seyri ile geçişi ve münferiden Setur Gökova Ören  Marinaya  dönüşleri..
DADD ayrıca etkinliklerin uygulanmasına yönelik çerçeveyi de çizmiş ve teknelerle katılımcıların buna dikkatle riayet etmelerini de istemiştir.
1-DADD Sadun Boro -2018 etkinliklerine katılacak tekneler,2 Haziran 2018 sabahından itibaren Setur Gökova Ören Marina’ya giriş yapabileceklerdir.Ören Marina tüm katılımcılarımızı 6 Haziran 2018 sabahına kadar misafir edecek,bağlanma ücreti alınmayacak,elektrik-su ve diğer hizmetler ücreti mukabili olacaktır.
2-3 Haziran 2018 günü saat 17.00’de Marina’daki El Corazon Restoran’da yapılacak Sadun Boro anma kokteylinde moderatör Meriç Köyatası’dır.Konuşmacılar Can Pulak,Ekrem İnözü ve Turgay Noyan’dır.İlave konuşmacı olması durumunda gerekli değerlendirme ve programa montesi DADD Sadun Boro 2018 yöneticisi İsmail Tümer tarafından yapılacaktır.
3-3 Haziran 2018 günü saat 20.00’de Marina’daki aynı restoranda Sadun Boro anısına bir yemek yapılacaktır.Yemek menüsü ve fiyatları Whatsapp (DADDanma Sadun Boro 2018 grubumuzda yayınlanmaktadır.
4-4 Haziran 2018 günü tekneler sabahtan itibaren arzularına göre,marina çıkışı yaparak münferiden Okluk koyuna intikal edecekler ve burada arzularına göre restoranların iskelelerine veya kıyıya kıçtankara olabilecek,demir atabileceklerdir.
5-5 Haziran 2018 günü sabahtan itibaren Okluk Yücel Restoran (Turgut’un yeri)bahçesinde toplanılacak ve saat 10.00’da Deniz Polat(kızı)rehberliğinde Sadun Boro’nun yolunda topluca yapılacak anma yürüyüşü başlayacaktır.
6-Yürüyüş sonunda avara edilerek/demir alınarak Sadun Boro’nun Okluk koyu girişine diktirdiği Denizkızı heykelinin önünden saygı seyri ile geçişi müteakip,arzu eden tekneler serbest formda Setur Ören Marina’ya planladıkları yerlere intikale geçeceklerdir.
 7-5 Haziran 2018 günü tüm tekneler ulusal bayraklarını (yabancı bayraklılar kayıtlı oldukları ve kıçta taşıdıkları ülke bayrağını) mezestre(bayrağı direğinde yarı noktaya kadar çekmek/indirmek)edeceklerdir.
8-Tüm tekneler denizkızı heykelinin önünden saygı seyri geçişi sırasında Sadun Boro’yu denizci usulüne göre selamlayacaklardır.Selamlama ulusal bayrakların denizkızı heykeline 30 yarda kala tam olarak arya edilmesi (indirilmesi)ve geçiş tamamlanınca (30 yarda sonra)tekrar mezestre edilmesi şeklinde icra edilecektir.
9-İçinde bulunduğumuz hassas durum ve bunun siyasal,ekonomik ve çevre ile ilgili,özellikle biz amatör denizciler üzerindeki etkileri ile hassasiyetlerimiz hepinizin malümudur.Her türlü demokratik hakka sahip olmakla birlikte,yapacağımız her hareketimizin takip edileceği ve etkinlikler sırasında protestoyu çağrıştıran herhangi bir hareketin (kişisel veya tekne olarak ses,seyir paterni/güzergahı,el kol hareketi vb).olası sonuçlarının,Okluk koyunun biz amatör denizcilere kapanmasına ve bir daha Sadun Boro etkinlikleri düzenleyemeyecek olmamıza kadar gidebilecek ağır sonuçlar doğuracağının bilincinde olunması gerekmektedir.Bu kapsamda,gerek Okluk koyunda,gerek Sadun Boro yolundaki  anma yürüyüşünde ve gerekse denizkızı heykeli önündeki saygı geçişi sırasında bölgede bulunan sivil veya resmi şahıslar,tekneler,gemiler,kurumlar,firmalar vb.ile herhangi bir şekilde muhatap olunmamasını,onları tahrik edecek,hatta dikkatini çekecek hareketlerde bulunulmamasını DADD Yönetim Kurulu olarak rica ederiz.
10-Son olarak DADD Sadun Boro 2018 etkinliği  değerli ve büyük denizcimiz Sadun Boro’yu anmak üzere DADD tarafından düzenlenen  ve tamamen DADD üyelerine özel bir anmadır. Katılımcılarımızın çevrelerinden gelebilecek taleplerde bu hususu değerlendirmelerini ve katılmak isteyen DADD dışı tekne ve şahısları davet etmeden,DADD Sadun Boro 2018 yöneticisi İsmail Tümer’e bildirmelerini rica ederiz.
11-Bu etkinliğimizde bizlerle birlikte olan tüm DADD’lı reislerimize,Setur Gökova Ören Marina Müdürü Can Polat ve personeli ile SETUR ilgililerine,El Corazon Restoran işletmecilerine ve personeline,Sadun Boro’nun  değerli kızı Deniz Polat’a,moderatörümüz ve konuşmacılarımız Meriç Köyatası’na,Can Pulak’a,Ekrem İnözü’ne ve Turgay Noyan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Yorumlar
Loading...