Turizm Turizm Olalı Adından Global Olarak Bu Kadar Bahsettirmedi.

Yüksel Ünver / Tuncay Bektaş

0 144

Turizm Turizm Olalı Adından Global Olarak  Bu Kadar Bahsettirmedi.

Dünya Covid-19 salgını nedeniyle, Turizm sektörü bu salgın karşısında en ciddi etkilenen sektörlerden biri oldu.

Halbuki, Turizm insanları ön plana çıkaran, onların yaşam kalitesini ve refahını arttıran bir sektördür. Dünya Seyahat Örgütünün 9 Haziran 2020 tarihindeki, Turizm salgının üstesinden gelmek için bir platform olabilir. Turizm, insanları bir araya getirerek, şu anda bu kadar acil ihtiyaç duyulan küresel işbirliğini ilerletmede dayanışmayı ve güven unsurlarını teşvik edebilir‘ açıklaması, bizim Dernek olarak ortaya sunduğumuz; tüm turizm aktörlerini bir çatı altında toplayıp, pandemiye karşı bilinçli davranış, uygulama ve denetimlerle bölgemizde uygulanabilir ve sürdürebilir hedeflerle yapılabileceğini belirtmiştik. Bu kapsamda yerel yönetimler, kamu kuruluşları ve özel sektörün oluşturabileceği birlik ve beraberlik ve işbirliğiyle gerçekleşebileceğine inanıyoruz.

Turizm, pandemi sürecinde hemen her bilimsel toplantinin gündemine girdi. İnsan faktörü bizim sektörümüzün en belirgin taşı. Tüm turizm çalışanları, yerli ve yabancı müşteriler vb sektörün yapı taşlarının etkilenmemesi mümkün değildir. Salgın nedeniyle oluşan belirsizlik durumu, getirilen önlemler , hijyen kuralları, günlük vaka sayıları, uluslararası sınırların açılamaması, pandeminin yarattığı psikolojik ve sosyolojik gibi etkenler , turizm operasyonuna ciddi zararlar verdiğini biliyoruz. Alınan önlemler, havalimanı sertifikaları, oteller için getirilen güvenli turizm sertifikaları bir nevi  önlemler zinciri oluştursa bile, maalesef turizmin toparlanabilmesi için yeterli olmadığı görüşü içerisindeyiz. Öyle pratikte hiçbir karşılığı olmayan manifestolar, kriterler, sertifikalar ve süslü sözlerle hiç bir yere varamayacağımızı gördük. Bu süreçte biz biliyoruz ki, tüm basın ve yetkili ağızlar kısacası herkes en fazla turizm etkilendi dediler ama tedavi yöntemlerini kimse ortaya koyamadı. Oteli açiyorum dediğiniz marşa bastiğiniz anda sistem 7/24 durmaksizin çalişip para öğütüyor. Bunun bir karşiliği olmasi lazim. Biliyoruz ki bu da bölgemize ve otellerimize gelecek turistle olmalıdır. O da maalesef yok. Böyle bir ortamda otel açmak ne kadar akıl kari bir durum. Sanki otellerimiz sirf ülke ekonomisinin çarkları hareket etsin istihdam yaratalım diye açılıyorlar. Bu çaba bu sektörü karanlığa doğru sürüklüyor zira motora yol verecek enerji yeterli değil hatta yok. Bu nedenle, Churcill’in ‘hiç bir kriz ziyan edilmemelidir’ ünlü sözünden hareketle,

Şimdi pansuman tedbirler yerine gerçek bir tedaviye ihtiyaç var. Çok net ve kisaca anlaşilabilir tedbirlerle çözüm arayacağiz. Nasilki tip biliminin otoriteleri bu virüse yakalanmakdan korunmanin tek yolunu maske sosyal mesafe ve hijyen olarak belirlediler ise turizm bilimi de entübe durumdan çok basit şu tedbirlere odaklanmalıyız.

– Tüm destinasyon bölgesini ilgilendiren radikal kararlar alacağiz

– Belkide nöbet sistemi ile açik kalacak otellerimizin dişinda diğer tüm tesislerimizle içeriye dönmeliyiz

– Otellerimizi en büyük eksiği olan eğitimsiz ara eleman sorununu gidermek üzere birer eğitim yuvasina dönüştürmeliyiz

– İstihdamı korumalıyız. Yoksa önümüzdeki yıllar yetiştirdiğimiz deneyimli çalışanlarımızı kaybetme noktasına geleceğiz. Bunun için devletin sağlıyacağı fonlarla turizm çalışanları desteklenmeli. Bu şekilde hem istihdami korumuş hemde dinamizmi sağlamiş olacağiz

– Sgk vergi  gibi devletin tahsil ettiği tüm paralar, su, elektrik, enerji  gibi giderler ve kredi borçlari en az üç yil ertelenmelidir

– Temassız teknolojinin kullanılması ve yaygınlaştırılması sağlanmalı

– İç turizmine ağırlık vereceğiz. 

-Bölgemize gelen ziyaretçiler ve bölge insanlarımız hijyen kurallarını kesinlikle uygulayacak. Bununla ilgili eğitim, uygulama, denetim kuralları belirlenecek. Pazarlama ve iletişim araçları kullanılacak.

-Turizm, sağlık ve taşıma sektörü arasında kesinlikle bir işbirliği olmalıdır. Otellere sertifika getirdim ister sertifikanı al ister alma mantalitesinin olmaması gerekmektedir.

-Destinasyon pazarlamasının etkin yönetilmesi sağlanmalı. Bölgenin pandemi sürecinde ortaya koyduğu çalışmalar ve etkinliğin iyi yönleriyle gündeme gelmesi çalışmalarının gerçekleştirilmesi. 

– Şu anda yaşamakta olduğumuz tedavi yöntemlerinde israr etmek bizi tamiri imkansiz sonuçlara doğru götürmektedir. Allah korusun  bütün önlemler en üst düzeyde alinmasina rağmen otellerde ardi ardina vaka çikmasi durumunda yaşanacaklari hayal dahi etmek istemiyoruz. Böylesine seri vakalar otelleri isim olarak etkiler ama esas etki önce bölge sonra ülkeye zarar verecektir.

Saygılarımızla

BOYD Yönetim Kurulu

 

Yorumlar
Loading...