Bodrum Muğla Haberleri
Aras

31 Mart Seçim yasakları resmen başladı!

Bodrum Yerel Haber

31 Mart Seçim yasakları resmen başladı!

31 Mart yerel seçimlerine artık sayılı saatler kaldı. Tüm Türkiye’de büyük bir heyecan yaratacak olan seçimlerde, bireyler oylarını kullanarak vatandaşlık görevlerini yerine getirecekler.

Her seçimöncesinde olduğu gibi bu sene de seçim yasakları merak edilen konular arasında bulunuyor. Peki, 31 Mart seçim yasakları nelerdir? Seçim yasakları ne zaman başlıyor? Konuyla ilgili detaylara Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açıklık getirdi. İşte tüm merak edilenler…Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yarın yapılacak 31 Mart seçimleri öncesinde seçim yasaklarını açıkladı. YSK’da yer alan takvime göre seçim yasakları 30 Mart Cumartesi(bugün) başladı. Özellikle vatandaşlar 31 Mart seçim yasakları nelerdir? sorusunun yanıtını arıyorlar. 

31 MART SEÇİM YASAKLARI NELERDİR?

31 Mart seçim yasakları neler? Seçim yasakları resmen başladı!Oy verme işlemi pazar günü yurdun doğu kısmında saat 7-16, batıda ise 8-17 saatleri arasında gerçekleşecek.

Büyükşehir belediye başkanlığı için beyaz, il genel meclisi için turuncu, belediye başkanlığı için mavi, belediye meclisi üyeliği içinse sarı renkli oy pusulası kullanılacak ve pusulalar tek zarfa konulacak.

Oy verme işlemi bitmeden önce sandıklar açılamayacak.

Sandık kurulu başkanının çağrısı dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler.

Seçim günü sabah saat 06:00’dan gece saat 24:00’e kadar alkollü içki satılmayacak ve servis edilmeyecek.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. Düğünler ise seçim yasaklarına uymak koşuluyla saat 18:00’den sonra yapılabilecek.

Emniyet ve asayiş görevlileri dışında kanunda belirtilen silahlar, köy kasaba ve şehirlerde taşınamayacak.

SEÇİM YASAKLARI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Seçim yasakları bugün saat 18.00 itibariyle başlamış durumda. 30 Mart Cumartesi saatler 18.00’ı gösterdiğinde hiçbir yayın organı propaganda yapamayacak. Seçim büroları faatliyetlerini durduracak ve resmi hizmete mahsus hiçbir araç kullanılamayacak.

Oy verme günü her tülü yayın organında 18 ila 21 arası seçim sonuçlarıyla ilgili tahmin yapılamayacak. Sadece YSK’nın tebliğlerine yer verilebilecek. Saat 21:00’den sonra da tüm yayınlar serbest olacak. Fakat YSK’nın talebiyle yayın saati geri ya da ileri alınabilecek.

A.Aras
Yorumlar
Loading...