Vatandaşın günahı nedir?

Ayhan Ongun

0 75

Vatandaşın günahı nedir?

Acaba bu söylediklerinden hangisi gerçek niyetidir, asıl yapmak istediği nedir? Diye sabrımızı zorlamak, yüreğimizi daraltmak niye?

Daha günlük yaşamımızdan örnek vermek gerekirse;

Tartıştığımız bir insana, onu hangi konularda eleştirdiğimizi, neyi beğenmediğimizi söylemek yerine, başkalarının onunla ilgili neler düşündüğünü söylemek gibi bir ikiyüzlülüğe yöneliriz.

Karşımızdaki insan zeki ve deneyimli biriyse belki anlar öteki üzerinden söylediklerimizin kendi düşüncelerimiz olduğunu.

Ya anlamamışsa, ya da o anki ruh hali buna uygun değil, duygusal davranıyorsa, hiç ilgisiz birine yönelir tepkiler.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. 

Gerek ikili ilişkilerde, gerekse sosyal, toplumsal ve hatta kurumsal ilişkilerde sıkça rastladığımız bu davranış biçimi, giderek çıkara dayalı, samimiyetsiz, sahte ve bir o kadar da tehlikeli bir ilişkiler ağına dönüştürür yaşamımızı.

Yaşamı kolaylaştırmak, daha huzurlu hale getirmek mümkün iken, ne yazık, hep birlikte bu dünyayı yaşanamaz hale getiren kibirlerimiz, hırslarımız, egolarımızın esiri oluyoruz.

Özellikle de ülkemizde açlığın, yokluk ve yoksulluğun, işsizliğin her geçen gün arttığı ortamda hala birbirimize karşı kin ve nefret söylemlerini kullanmaktan vazgeçmiyoruz.

Daha da önemlisi birbirimizi anlamaya, dinlemeye, ortak yanlarımızı ortaya çıkarmaya, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeye yönelik en küçük bir çabamız yok.

Savaşların insanlığa her dönemde yıkımdan, ölümden, acıdan başka bir şey getirmediği gerçeğini unutmadan barışı savunmak, barış ve sevgi dilini öne çıkarmak zorundayız.

Şu an Türkiye’nin her zamankinden daha çok demokratikleşmeye, normalleşmeye ihtiyacı var.

Bunun gerçekleşmesi için de herkesin kendi kimliğine dönmesi çok büyük önem taşıyor.

Kendi gerçek düşüncelerimiz, kaygılarımız, korkularımız üzerinden hareket eder, hem görüşlerimizi, hem insanları ötekileştirmeden, öteki üzerinden yorum ve değerlendirme yapmadan davranabilme kültürünü geliştirebilirsek ancak bu mümkün olacaktır.

İşe kendimiz olmaya karar vermekten başlamaya ne dersiniz?

 

AYHAN ONGUN(Gazeteci-Yazar) 22.10.2019/BODRUM

Yorumlar
Loading...