Bodrum Haber
Yerel 2

MANDALİNA ÜRETİCİSİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK YEREL YÖNETİMLERİN SORUMLULUĞUDUR.

Ünver

0 22

MANDALİNA ÜRETİCİSİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK YEREL YÖNETİMLERİN SORUMLULUĞUDUR.

AK Parti Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Murat Naci Yavuz, Bitez Mahallesi gerçekleştirilen “Bodrum Mandalina Hasat Festivali” etkinliklerine katıldı.

Etkinlik alanında Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç’ten bilgi alan Yavuz, bazı stantları ziyaret ederek üreticilerle bilgi alışverişinde bulundu. Mandalinanın Bodrum’un yaşamına 1950 Yılında giriş yaptığını ifade eden Bodrum Belediye Başkan aday adayı Yavuz, 2009 yılından bu yana da mandalinanın BODTO tarafından ‘coğrafi işaret tescil belgesini’ aldığını belirtti.

Festival kapsamında Bitez Mahallesi köy içinde bulunan Arap Çavuş Kahvesinde yapılan söyleşilerde bir konuşma yapan Murat Naci Yavuz şunları söyledi:

“1950’de diktiğimiz ilk mandalina ağacından bu günlere kadar geldik. Zamanında çok para eden mandalina Bodrumlunun geçim kaynağıydı. Bodrum Akyarlar bölgesindeki sebze üretiminde ve tüm Bodrum’a dağılmış mandalina bahçeleriyle önemli sayılacak bir üretim yapıyordu. Bodrum geçirdiği evrimle önce sebze üreticisi olma yeteneğini kaybetti. Şimdide yerel yönetimlerin imar konusunda aldıkları kararlar ve Turizmle devam eden bu evrim sonucunda mandalina bahçelerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bir sandığının bir aileyi bir gün geçindirdiği mandalinanın şimdilerde bir sandığı iki kişinin bir öğün yemek parası oldu. Geçim sıkıntısı tüm Bodrum’u zorladı. Son yıllarda mandalinanın para etmemesi vatandaşın sahip olduğu alanlara Turizm tesislerine ve imarı zorlayarak inşaat yapmalarına neden oldu. Çünkü bir günlük oda bedeli bir ailenin bir günlük masrafını sağlıyor. Önümüzdeki dönemde görev alacak olan yerel yöneticilerin, sorunlarla boğuşan mandalina üreticisinin önünü açmak, çözüm üreteceği konuların en başındadır ve sorumluluğudur.”

Yerel 1
Yorumlar
Loading...